Supraphon On-line

Cecilia Bartoli vystoupí 9.června v Rudolfinu

Cecilia Bartoli vystoupí 9.června v Rudolfinu

11.4.2011 (autor: Redakce)
Kategorie: Klasická hudba

Již více než dvacet let patří Cecilia Bartoli mezi absolutní světovou špičku na poli klasické hudby. Po celém světě se s velkým napětím a zvědavostí pravidelně očekávají její operní role, koncertní programy a nahrávky. Vyjímečný počet osmi milionů prodaných nosičů, sto týdnů mezi nejhranějšími nahrávkami, mnoho zlatých desek, čtyři ceny Grammy®, devět Echo a Bambi,  dvě Classical Brit Award a mnoho dalšich prestižních ocenění zobrazují neprodávanější klasickou umělkyni dnešní doby. Tímto způsobem Cecilia Bartoli přináší vážnou hudbu k srdcím milionů lidí po celém světě. A mimo to je nesmírně hrdá, že se jí díky jejím různým projektům a jejímu úsilí podařilo zpopularizovat mnoho neznámých a opomíjených skladatelů a jejich dávno zapomenutých děl.

Nepřekvapí nás, že mezi prvními dirigenty, se kterými spolupracovala, byli Herbert von Karajan, Daniel Barenboim a Nikolaus Harnoncourt. Byli to oni, kdo rozpoznali záhy její talent, jen chvíli poté, co získala hudební vzdělání od svých rodičů ve svém rodném domě v Římě. Od té doby jí byli partnery mnozí přední dirigenti, klavíristi a orchestry. V posledních letech se začala soustředit na spolupráci s těmito významnými orchestry: Akademie für Alte Musik, Les Arts Florissants, Concentus Musicus Wien, Freiburger Barockorchester, Il Giardino Armonico, Kammerorchester Basel, Les Musiciens du Louvre, Orchestra of the Age of Enlightenment a Orchestra La Scintilla. Orchestrální projetky, nad nimiž převezme celkovou uměleckou zodpovědnost, jsou pro ni nesmírně důležité.

Cecilia Bartoli zpívá v nejdůležitějších koncertních síních v Evropě, ve Spojených státech a v Japonsku. Vystoupila mj. v Metropolitní opeře v New Yorku, v Královské opeře v Convent Garden v Londýně, v milánské La Scale, v Bavorské státní opeře v Mnichově, na Festivalu v Salzburgu a v Opeře v Curychu. Ve všech těchto domech ve svých operních rolích často debutovala. V září 2010 se vrací do Divadla na Vídeňce v Handelově Semele (s Williamem Christie) – v nastudování Roberta Carsena, které bylo úspěšně vydáno na CD. V lednu příštího roku se vrátí do Curychu v novém nastudování Rossiniho Hraběte Ory.

Nedávno se Cecilia Bartoli rozhodla věnovat svůj čas repertoáru hudby počátku 19. století – éře italského romantismu a belcanta. S tímto odhodlání zpívala Cecilia Bartoli koncerty v Salle Pleyel ve spolupráci s Lang Langem, Vadim Repinem, Adamem Fischerem a Myung-Whun Chungem. Vydala CD Maria a DVD The Barcelona Concert/Malibran Rediscovered, podnikla dlouhé koncertní a operní turné.  Svou romantickou revoluci úspešně završila v Konzerthausu v Dortmundu letos v červnu nastudováním Normy v původním provedení. Cecilia Bartoli v titulní roli pod vedením Thomase Hengelbrocka nastudovali tuto operu na dobové nástroje (Balthasar-Neumann-Ensemble) i s výpravou podobnou té z Belliniho časů.

Nicméně většinu sezóny 2009/10 věnavala turné se svou novou deskou věnovanou repertoáru neapolských kastrátů z 18. století. Album Sacrificum, jehož prodejnost láme rekordy, obsahuje zatím neznámý písňový repertoár kastrátů a Cecilia Bartoli jej představila ve všech hlavních evropských městech (zatím chybí pouze Praha!). Z minulé sezóny bychom neměli opomenout ani koncertní provedení Handelova Julia Cesara pod vedením Williama Christie v Salle Pleyel (Paříž) s Andreas Scholl a Philippem Jarousským.

Cecilia Bartoli byla vyznamenána Rytířským řádem v Itálii a na Santa Cecilia v Římě dostala titul “Accademico effettivo”. Dále se může pyšnit  Francouzským řádem umění, Officier de l’Ordre du Mérite a je i čestnou členkou Kráovské akademie hudby v Londýně.  Nedávno obdržela prestižní italskou cenu Bellini d’Oro a Medalla de Oro al Mérito en las Bellas Artes, jedno z nejvyšších ocenění španělského ministerstva kultury. V letošním roce získala čestný doktorát na University College v Dublinu.

Cecilia Bartoli
Rudolfinum, Dvořákova síň
9.6.2011     19:30    
Vstupenky v síti TicketPro

Starší článek »« Novější článekZpět

 
rod stewart
 
 

 

© Copyright na 1996-2015 musicsite.cz, design by Aria-studio.cz, Webhosting Web4ce, s.r.o. | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu
pop, rock, alternativa, retro 70´s & 80 ´s, electro, wave, indie, gothic

 

Pro kvalitní muziku je třeba kvalitního vybavení. Máme v sortimentu značky Marshall, Rolland, Ibanez.

philips

Vyhledat