Supraphon On-line

Schola Gregoriana Pragensis – Adventus Domini

Schola Gregoriana Pragensis – Adventus Domini

14.11.2011 (autor: Redakce)
Kategorie: Klasická hudba

Supraphon vydává album souboru Schola Gregoriana Pragensis s ucelenou nahrávkou staročeských Rorátů. Představte si obraz: Advent, zasněžená krajina českého venkova; ještě je noc, ale okna kostelíka na vršku uprostřed vesnice září do tmy. Věřící se sešli na rorátní mši. Ten obraz je starší než 500 let, ale na českém venkově se s ním setkáte dodnes. Adventní tradice slavení mariánské mše před rozedněním sahá hluboko do středověku. Označení „Roráty“ vzešlo z latinského textu vstupního zpěvu Rorate coeli (Rosu dejte nebesa). Nová nahrávka souboru Schola Gregoriana Pragensis představuje rekonstrukci rorátní mše, jak se rozvíjela od raného středověku až do druhé poloviny 16. století. Vedle gregoriánského chorálu je věnován hlavní prostor typicky českému repertoáru, jednohlasé a především vícehlasé duchovní písni. Ta však odráží i vliv franko-vlámské polyfonie 16. století, jež byla hojně provozována literátskými bratrstvy. Nahrávka čerpá z nádherných rukopisů (Kodex Speciálník, Kodex Franus ad.), v nichž se nám dochovalo bohatství tohoto repertoáru. Stěží byste našli povolanější interprety rorátů, než je Schola Gregoriana Pragensis – soubor s dlouhou tradicí, krásnými hlasy a mezinárodním renomé. S rorátními zpěvy přichází Advent, jeho klid a předzvěst tajemství Narození Páně.
 
„Nabídka vánočních nahrávek je v mnoha případech poznamenána jistým nevkusem, nespontánním jásáním a falešným sentimentem. Náš projekt chce posluchačům nabídnout jiným způsobem laděnou nahrávku, pro niž čerpáme skladby z českých rukopisů 15.-16. století. Obsahují velké bohatství vznešené duchovní hudby s poetickými texty,“ říká autor projektu Hasan El-Dunia ze Scholy Gregoriany Pragensis a dodává: „Svým způsobem je naše nahrávka premiérou, neboť ucelená nahrávka staročeských Rorátů ještě nevznikla“. 
 
U příležitosti vydání alba Adventus Domini připravila Hudební agentura Trifolium ve spolupráci se společností Arbor pro soubor Schola Gregoriana Pragensis s uměleckým vedoucím Davidem Ebenem rozsáhlé stejnojmenné koncertní turné. Schola Gregoriana Pragensis rovněž vystoupí i s několika skladbami z nového CD v rámci posledního Adventního koncertu České televize na programu ČT 1 dne 18. 12. 2011 a v Kapitulním kostele sv. Petra a Pavla na Vyšehradě dne 1. 1. 2012 od 18.00 hodin při Ekumenické bohoslužbě s přímým přenosem České televize.
 
Koncertní turné Adventus Domini
 
26.11. Rumburk,  Kostel sv. Bartoloměje
 
28.11. Jihlava , Kostel sv. Ignáce
 
30.11. Moravská Třebová , Kostel Nanebevzetí Panny Marie
 
01.12. Zábřeh, Kostel sv. Bartoloměje
 
02.12. Lipník nad Bečvou , Kostel sv. Františka Serafínského
 
03.12. Hustopeče,  Kostel sv. Jana Křtitele
 
04.12. Strážnice, Kostel Nanebevzetí Panny Marie
 
06.12. Hradec Králové , Kostel Nanebevzetí Panny Marie
 
07.12. Náchod, Kostel sv. Vavřince
 
08.12. Jaroměř, Chrám sv. Mikuláše
 
11.12. Beroun – Tetín, Kostel sv. Ludmily na Tetíně
 
12.12. Rožnov pod Radhoštěm, Kostel Všech svatých
 
15.12. Světlá nad Sázavou, Kostel sv. Václava
 
06.12. Vimperk, Kostel Navštívení Panny Marie
 
17.12. České Budějovice, Kostel sv. Vojtěcha
 
21.12. Praha, Bazilika sv. Jiří na Pražském hradě

Starší článek »« Novější článekZpět

 
rod stewart
 
 

 

© Copyright na 1996-2015 musicsite.cz, design by Aria-studio.cz, Webhosting Web4ce, s.r.o. | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu
pop, rock, alternativa, retro 70´s & 80 ´s, electro, wave, indie, gothic

 

Pro kvalitní muziku je třeba kvalitního vybavení. Máme v sortimentu značky Marshall, Rolland, Ibanez.

philips

Vyhledat