Supraphon On-line

profily

Rozhovor s Richardem Krajčem ze skupiny Kryštof: Jsme rádi, že svým stylem a texty dokážeme oslovit všechny generace

Rozhovor s Richardem Krajčem ze skupiny Kryštof: Jsme rádi, že svým stylem a texty dokážeme oslovit všechny generace

13.5.2011 (autor: Redakce)
Kategorie: Profily a rozhovory

Skupina Kryštof úspěšně dokončila turné CineStar KRYŠTOFF / ON Tour. Sedmičlenná parta objela republiková kina s programem, jaký tu neměl obdoby. Kryštof originální formou propojili živé koncertní vystoupení s dokumentárním filmem. Celý projekt začal vznikat spontánně během halového turné k desce Rubikon v roce 2006 a Kryštof na něm spolupracují s dokumentaristou Markem Dvořáčkem. Reakce z míst, která už skupina s neobvyklým programem navštívila, jsou veskrze pozitivní. Zajímavé spojení hudby s výpovědí táhne, v každém městě se přidávala představení. V Praze se zároveň natáčelo, pořízený záznam by se měl následně objevit na DVD. 

Exkluzivní rozhovor pro Musicsite.cz poskytl Richard Krajčo, frontman skupiny Kryštof.

Právě jste ukončili turné Kryštoff/on tour… Jste první česká kapela, která něco takového podnikla a evidentně s velkým úspěchem. Jak vznikl nápad na realizaci turné skupiny Kryštof v kinosálech? 

Bylo hodně obrazového materiálu a taky se nabízela otázka, co bychom provedli a posunuli dál.  Spousta kapel se potýká s nedostatkem návštěvníků na koncertech a možná je to tím, že se neustále cestuje s tím samým dokola. Lidi vidí kapely na fesťácích, pak jednou dvakrát v klubech, zase na fesťácích a pak…nemají důvod chodit zas a znovu. Takže už před lety jsme přišli s modelem divadel, pak aul, opery, prostřídali haly i kluby, snažili se nabídnout vždy Kryštofa trochu jinak. A zdá se, že do této chvíle se to vyplatilo. Prakticky vše od roku 2006 bylo vyprodané.Teď uvidíme co bude dál.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaké je to hrát před sedícími diváky? Není to nuda?

My už to zažili kdysi v divadlech a následně v aulách a neřekl bych, že je to nuda. Film měl naopak velkou výhodu v tom, že jsme z přítmí mohli sledovat reakce fanoušků. Mě to třeba hrozně bavilo.

Jak vnímáš „tradičně suché“ české publikum… Roztančit a rozhýbat české návštěvníky koncertů je téměř nadlidský výkon? Teď myslím velké koncerty v halách…

Neřekl bych , že to tak je. Někdy je to lepší a jde to hned od začátku, někdy je malinko člověk přemlouvá, ale musím říct, že si nějak nestěžujeme. A taky nejsme nějak šíleně „skákací“ kapela jako třeba Billové. Na nás se chodí dle mého názoru k kvůli textům a u všech písní není potřeba lámat světové rekordy ve skoku do výšky. Pak přijde cosmoshop a my víte, že si to lidi užijou.

Plánujete vydání záznamu z turné na DVD?
Nooo natočili jsme to a teď uvidíme jaký bude výsledek. Chtěl bych aby to byl trochu „punk“ tak jako dokument, ale nevíme co z toho vypadne. Zkrátka a dobře, materiál je a já věřím, že na podzim se nám podaří ho pustit ven.

Na vaše koncerty chodí lidé v rozmezí 5 až 60 let. Nemáte s tím jako původně nezávislá kapela problém nebo Vás to těší?
Mělo by to být tak, že na nezávislou kapelu chodí třeba lidi jen od 20 do 30ti let? Naopak, jsme rádi, že svým stylem a texty dokážeme oslovit všechny generace. To se zase každé kapele nepovede. Nechci se vymezovat žádné kategorii, důležitější je, že si lidi hledají v těch textech, to co potřebují. 
Trochu smutku, trochu radosti, svůj život. A soudě dle spousty mailů a zpráv ty písně lidem pomáhají v nějakém jejich období. No není to nejlepší? Nebo je lepší být trendy kapela, která poblázni a zmizí?


Jak vidíš s odstupem roku album Jeviště? Z mého pohledu je to nejlepší album skupiny Kryštof…Jedna z mála desek na české hudební scéně, kde jsou všechny skladby od začátku do konce povedené, tedy kromě skladby „Ukolébavka“. Promiň, ale ta je trochu mimo…:-) 

Ano ta je hlavně žánrem mimo. A proto mě taky baví, je to prostě ukolébavka, a jinak mám Jeviště rád. Ale co chceš slyšet od člověka, který s nim strávil měsíce času, že?

V jednom ze svých textů na desce Jeviště zmiňuješ název skladby Friday I´m In Love od The Cure. Co pro Tebe The Cure znamenají?

Jedna ze zásadní kapel mých začátků s muziku. Cure, DM, Oceán..pak U2, Helmutova Stříkačka, Priessnitz - všechno mí idolové. No a pak už jsem toho začal nasávat víc a víc a tím, že jsem začal pouštět v klubech, tak jsem se dostal třeba až RATM nebo Sepultuře, nebo na opačnou stranu k Underworld či Chemikům. A zjistil jsem zásadní věc- není důležitý žanr, ale píseň…a pro mě i její hloubka, nebo, bude to znít jako klišé, ale , poselství.

Další verš, který mě zaujal na albu Jeviště ve skladbě „Dududu“, je …“sílu šansonů protlačit i do hlav beckhamovských šampónů…“. Myslíš, že by to mělo smysl …?
A to je přesně to, o čem jsem mluvil. Nevím zda to mělo nebo má smysl, ale ta píseň si to prostě ponese a vždy když ji někdo uslyší, tak bude vědět, co jsem chtěl říct. Nebo to vytuší. Můj postoj. A to je pro mě to nejdůležitější. Ano, hrajem pop, mám ho takhle rád, ale někdy v hloubi duše jsem pořád ten nezávislej teenegerovskej pankáč jako kdysi. A baví mě to. 

Jako jedna z mála slavných českých kapel si hrajete se zvukem, vybíráte si dobré producenty, realizujete alba remixů. Je to pro Vás hodně důležité a má to vliv na Váš úspěch?

Těžko říci. Myslím, že album remixů asi žádný vliv na úspěch nemá. Spíš je to bonus fandům, kteří o to stojí. Producenti samozřejmě ovlivní album i práci na něm a já vždy musím najít producenta, který to bude chtít dělat se mnou. Rád se nechám ovlivňovat, zároveň si myslím, že znám určité hranice. Ale u Jeviště se mi zdálo, že Carloff spíše brzdil mě, než já jeho. Ale že by jméno producenta ovlivnilo úspěch kapely, to si taky nemyslím.

Na koncertech používáš signovaný model kytary Fender Telecaster Andyho Summerse z The Police. Proč sis vybral tuto kytaru? Máš nějakou další vysněnou kytaru?

No pár kousků se najde. Další už mám doma, Gretsch Bono Vox. Asi je spíš sbírám, než na ně nějak moc hraju. A mám moc rád akustiky od Taylora, mají opravdu nádherný zvuk, těch bych mohl mít doma stohy…hihi

Kde ještě letos uvidíme Kryštof před ohlášenou pauzou?

Bude toho celkem dost, myslím, že máme v diáři na 60 letních koncertů a projedeme opět celou zemi křížem krážem.

V jakém dalším netradičním prostředí bude v budoucnu Kryštof koncertovat?

To ještě nevím. Je to ještě daleko. Určitě bych chtěl zase, abychom vyprodali ty největší haly u nás jako loni v únoru. 9000 lidí v ostravské Čez aréně byl neočekávaný a krásný zážitek, desítka v pražské Tesle taky. A pak…no pak uvidíme. Vážně ještě nevím.

V jakých nehudebních projektech Tě uvidíme během pauzy skupiny Kryštof?

No asi to bude divadlo, jednu inscenaci budu zkoušet v Národním divadle a jednu v Ungeltu. Po dlouhých šesti letech se vrátím ke zkoušení. A docela se těším.

Co byl hlavní impuls ke startu tvé hudební kariéry?

Asi puberta. To období, kdy člověk neví kam patří a hledá si místo pro život. A v hlavě se mu točí tolik věcí a stojí na tolika křižovatkách, že v něm vznikne cosi, co potřebuje ven. A každý to ventiluje jinak. Já to vyřešil kapelou a textama.

Na který z vašich koncertů nejraději vzpomínáš?

UUUfffff, těch je už dnes hodně. Ten první mimo Ostravsko, v Brně, kam přišlo šest lidí, spoustu užasných klubů zezačátku, první plnou Brumlovku, majáles v Brně, kde bylo 20 000 lidí, vyprodanou Teslu arénu v roce 2006, plné divadla- tančící Děčínské a Prostějovské divadlo, potlesky ve stoje v Opeře, celé Jeviště tour- hlavně plnou ČEZ arénu v Ostravě, déšť na Colours  u Obchodníka s deštěm, mnoho koncertů z kinotour…no je to deset let života no.

Jaký koncert nějaké z Tvých oblíbených kapel Tě nejvíc dostal?richard krajco

Tak tady je odpověď jednoduchá- Coldplay v O2 aréně.

S kterým ze světových a českých zpěváků by sis chtěl zazpívat duet?

Bono Vox? Jo, asi, jo

Vzpomeneš si na pocit, když  jsi slyšel Kryštof poprvé z rádia?

Strašný tlukot srdce. Museli ho slyšet všichni kolem. A pocit, že to není možné. Že se svět zbláznil. Bylo to úžasné. A mám to pokaždé zas a znovu, když poprvé slyším nový singl.

A jaký je to pocit dnes, když se můžeš slyšet z rádií několikrát denně?

Já už moc rádio neposlouchám. Většinou po nastartování auta nebo motorky dojde k propojení bluetooth a mého iPhonu a hraje muzika, kterou mám v „seznamu“. Je jí tam už hodně, takže to trvá než se mi to ohraje. Ale přiznám se, že sleduju, jestli nás rádia hrají. Člověk by to asi měl vědět. Někdy je to důležité. Takže navštěvuji ifpi.

 

Poprvé jsem Kryštof viděl v Noci s Andělem. Je určitě škoda, že již naše veřejnoprávní televize podobné pořady nevysílá…Co si o tom myslíš?

Je to smutné, ale zároveň to asi vychází z určité sledovanosti a jak to tak vypadá, lidi o to neměli už prostě takový zájem. Asi hledají hudbu jinde než v TV.

Kde se Kryštof lépe cítí, v klubech nebo velkých halách?

Vše má své. Milujeme obojí a proto se tam stále na střídačku vracíme.

Který z českých textařů je Ti blízký?

Asi Mardi. Ten mě moc baví. A Tomáš Klus taky.

Přijde mi, že Kryštof navazuje v „líbivější podobě“ na kapely z počátku 90.let jako byly Helmutova Stříkačka, Bratrstvo, Toyen nebo Priessnitz. Poslouchal jsi tyto kapely?

Na to jsem už vlastně odpověděl. I když, myslím, že Helmutovka byla líbivější než my…hihi

Uvažoval jsi někdy o sólové desce? Pokud ano, jaká by byla?

Byla mi mnohokrát nabídnuta, ale upřímně mě neláká. Pro mě je důležité kapelové pouto a ne to, jestli si v případě sólovky budu moci nechat veškeré finance, jak s tím občas někdo u nabídek operoval. Avšak napadá mě, že kdyby někdy měla vzniknout, bylo by to ve chvíli, kdy by repertoár, který bych napsal byl pro Kryštof až přespříliš folkový. Ale na to je ještě hodně hodně času.

Jaký to byl pocit zpívat na koncertu vzpomínkového turné legendární skupiny Oceán?

Já si tím splnil sen. Popravdě se u mě tak uzavřel kruh. Po téměř dvaceti letech jsem s stál na pódiu s lidmi, kteří mě v pubertě ovlivnili a díky kterým jsem možná začal dělat i hudbu. A pro mě ten okamžik hodně znamenal.

Které kapely Tě v poslední době zaujaly ve světě a u nás?

Našel jsem si takovou kapelku z Havířova, které bych chtěl pomoct nahrát desku. Říkali si Caledonia a teď jsou „NEBE“. Říkáme jim nebeští jezdci a ti mě zaujali.

Jak funguje spojení Kryštof a sociální sítě?

Snažíme se. Určitě se jedná o dobrý PR nástroj.

 

http://www.krystof.net/

http://www.facebook.com/skupinakrystof

Díky za rozhovor


Rozhovor  připravil Richard Ulrych (musicsite.cz) 
 

  

Starší článek »« Novější článekZpět

 
paul simon
 
 

 

© Copyright na 1996-2015 musicsite.cz, design by Aria-studio.cz, Webhosting Web4ce, s.r.o. | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu
pop, rock, alternativa, retro 70´s & 80 ´s, electro, wave, indie, gothic

 

Pro kvalitní muziku je třeba kvalitního vybavení. Máme v sortimentu značky Marshall, Rolland, Ibanez.

philips

Vyhledat