Supraphon On-line

profily

Toyen - po stopách zmizelých železnic

Toyen - po stopách zmizelých železnic

1.12.2009 (autor: Redakce)
Kategorie: Profily a rozhovory

SkupinaToyen vznikla v únoru roku 1989. Bubeník Jiří Šimeček a baskytarista Petr Václavek, kteří byli oba ex-členy pražské novovlné kapely Letadlo (kapela později změnila název na Jižní Pól), nejprve založili skupinu Eden, ve které se ovšem hudebně necítili spokojeni. Sháněli vhodné spoluhráče, až se sestava ustálila: Petr Chromovský (zpěv,skladba), Ivo Heger (kytara,skladba), rovněž člen Letadla, Jiří Křivka (kytara), David Ondříček (klávesy), Petr Václavek (baskytara,text), Jiří Šimeček (bicí, talking head). Skupina se pojmenovala Toyen (dle pseudonymu surrealistické malířky 30. let Marie Čermínové).O skupinu začal být poměrně rychle zájem v tehdejších médiích a u klubových posluchačů. Toyen ustálila složení na klasickou "čtyřku", Chromovský, Heger, Václavek, Šimeček.

 Nový hudební klub Rock Café na Národní třídě byl "domácí" základnou skupiny a nastartoval její kariéru, díky koncertu v roce 1990, který viděl budoucí sponzor skupiny Toyen, Scott Murphy, novinář a pracovník marketingu v New Yorkské TV ABC.
 Skupina měla v té době již první hit Po stopách zmizelých železnic a připravovala se první cesta do USA, která vyvrcholila v New Yorku koncertem v legendárním klubu CBGB´s. Toyen již způsobila senzaci při prvním vystoupení na Broadwayi, které připravila TV ABC, jako party,v Shooting Gallery. Koncert TV ABC vysílala v místním TV okruhu. Toyen stylově bydlela ve známém hotelu Marriot Marquis na Time Sq, Na první show přijela šestidveřovým Cadillacem. Na kapelu čekal červený koberec, novináři a fotografové.
Toyen se daří, po vydání CD Last Free swans! je objevena na hudebním festivalu v Bregenz v Rakousku, moderátorem Paul Kingem a štábem MTV 120minutes.Ten zařazuje klip Last free swans! do svého pořadu a začíná se zajímat o hudební dění v Praze.toyen
 V létě 1992 je pozván bubeník Jiří Šimeček do New Yorku na New Music Seminar,kde připravuje kontakty a nový výjezd Toyen do Spojených států, který se uskutečnil v létě 1993. Toho se účastnil i autor klipu Last free swans! David Ondříček, který o skupině natáčel filmový dokument. Předtím,ale ještě v roce 1992,odjíždí skupina Toyen do Velké Británie, kde se účastní festivalu v Cardiffu. Toyen skupina, rovněž otvírá v říjnu téhož roku, unplugged vernisáž, malířky „madame“ Toyen.
 Nové CD, tentokrát v češtině Malíř smutnej bylo realizováno v roce 1993. Již bez kytaristy Ivo Hegera, kterého nahradil Jiří Křivka. Tato výměna se ukázala pro skupinu jako osudná, ačkoli Toyen byla na pomyslném vrcholu, měla nominace na CZ Gramy,nyní Andělé, ve staronové sestavě nedokázala reagovat na nové trendy, především klubové taneční hudby, jejíž nástup, jakoby předeslal dočasný soumrak kytarovek.
Paradoxně, ale právě Jiří Křivka vytvořil na tehdejší dobu dva velmi zdařilé taneční mixy Železnice- N.Y.C.Summer mix a Bestie- Groovie mix, které jsou obsaženy na CD Malíř smutnej...
Toyen si však užívá další vrchol kariéry, jako předkapela Depeche Mode na Devotion Tour 1993. I když jí stále byla nakloněna kritika a posluchači klubů, nepřerostla v masový fenomén. Otázkou ovšem zůstane, zdali intelektuální kapela, kde členové měli i jiné, než hudební vzdělání, o stadióny a komerční rozjezd vlastně stála…
 Po určité odmlce vydává poslední CD, které obsahuje CD ROM, profil a historii hudební skupiny Toyen. Symbolicky je produkčním této desky Ivo Heger, který si na ni i zahraje na kytaru i „hammondky“. Na tomto CD představí nový materiál a rovněž, jak jinak, nového kytaristu Petra Váňu. Ten nahradil Františka Sahulu, díky Franto, po turné k desce Malíř smutnej.
Toyen se zařadila ve svém vrcholovém období, ke kapelám, které dokázaly osobitě reflektovat na vývoj především britské hudební scény a dokázala navázat na Letadlo, zakázané nomenklaturním režimem v roce 1982. Inteligentní, kytarový,melodický indie-pop si získal především klubové posluchače.
 
 Diskografie TOYEN 1989-1990
 • Following the disappeared railroads(1991) ; Toyen rec. -CD
 • Last Free Swans! (1992); Bonton-music. - CD,LP,MC
 • Malíř smutnej (1993) BMG CZ. -CD,MC
 • Ia Orana(1997) Indies rec. -CD,MC,Mp3
 •  
 • Kompilace-
 • Nové Horizonty (1989) Monitor s.r.o
 • Monument (1990) Esta rec.
 • Herr Gott! II vol.(1993)
 • Hity Bonton Music (1994)
 • Hit Album radio Bonton (1994)
 • Sound Czech BMG (1994)
 • Just Hits Evropa2 (1993-94)
 • Klaunova zpověď Monitor-EMI (1994)
 • Fajn Rock Music Bellatrix rec. (1997)
 • Czech Alternative Music vol.IV (1997/98)
 
 

Starší článek »« Novější článekZpět

 
paul simon
 
 

 

© Copyright na 1996-2015 musicsite.cz, design by Aria-studio.cz, Webhosting Web4ce, s.r.o. | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu
pop, rock, alternativa, retro 70´s & 80 ´s, electro, wave, indie, gothic

 

Pro kvalitní muziku je třeba kvalitního vybavení. Máme v sortimentu značky Marshall, Rolland, Ibanez.

philips

Vyhledat