Supraphon On-line

profily

Rozhovor se skupinou Jižní pól

Rozhovor se skupinou Jižní pól

22.1.2010 (autor: Redakce)
Kategorie: Profily a rozhovory

Jižní pól - Nejvzdálenejší místo na Zemi. Archivní rozhovor s Josefem Vondráškem.

Zacátek málem jako v pohádce. Bylo nebylo, startovalo jednou jedno Letadlo, v ríjnu 1981. Posádka cítala ctverici bájecných mužu za létajícími stroji. Avion stoupal strme, plachtil vysoko na perutích hrdé výsostné znaky „nové vlny“. Jenže ve spolecensko-klimatických bourích na prelomu let 1982-83 (tzv. doba potribunní) se dostal do nekontrolovatelné vývrtky a zrítil se. Nekde v oblasti Jižního pólu. Vypravit se za poznáním Jižního pólu zrovna v únorových mrazech letošní zimy vypadá na porádne potreštený nápad. Ovšem pokud je zasveceným pruvodcem Josef Vondrášek, zpevák a vedoucí kapely Jižní pól, muže vzniknout následující povídání.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patříš takrka mezi pametníky. Ve kterých souborech jsi hrál?

Moje životní linka zacínala u Pavla Richtera, pokracovala v Garáži a Letadle, pres Jižní pól, spolupráci se Slávkem Jandou v rámci Abraxas (jako Josef Mrak, pozn.autora), epizodu jménem La-La a ted už opet naplno Jižní pól.

Rock bývá analyzován coby sociální fenomén nebo generacní vzpoura, ale muzikanti nakonec casto priznají, že se predevším chteli vytáhnut pred devcaty. Jak tomu bylo u tebe?

Krátce a jasne – miluju kytaru.

Strídal jsi skupiny. Které období ti pripadá nejduležitejší?

Nejvíce tvurcí jsou konce, nejhezcí zacátky.

S roky se menil i projev Jižního pólu postavený puvodne na poduškách klávesových nástroju až k soucasnému zvuku, kde dominují kytary. Radíte se k nezávislé scéne, ale slyšel jsem podotknutí, že J.P. stojí na jejím komercním krídle. Chtel bys názor komentovat?

No, moc penez jsem nikdy nemel a nemám. Nejsem obchodník.

Ty sám jsi druhdy vysvetloval název J.P. tak, že zámerne stojíte stranou a vytváríte hudbou vlastní kousek zeme.

Jižní pól je nejvzdálenejší místo na Zemi.

Znamená pro me neco nedosažitelného. Mám takový sen podívat se na jižní pól v americké ponorce.

J.P. konecne debutuje LP deskou, a sice u spolecnosti Globus International. Ovšem už pred dvema roky ses mi zminoval, že první album vyjde u Pantonu. Koncepcne se melo opírat o skladby ze samizdatové kazety Jižní pól žive 1982-83. Odtud byly na stávající kolekci vynaty tri tituly, vcetne podle me nejzdarilejších Kristýna z Berlína a Sám se svým nebem. Mohl bys, prosím vysvetlit všechny pruvodní okolnosti?

Když Kocour (Karel Havelka, jeden ze šéfu fy.Globus Int., pozn.autora) slyšel Kristýnu z Berlína, rekl, že jsme stejne dobrí, jako U2. To rozhodlo o vydání u Globusu, i když se veci trochu protáhly. S Pantonem ani Supraphonem jsme se nedokázali dohodnout, jakkoliv práve u Supraphonu vyšel J.P. singl Hé Rám. LP obsahuje písne, které vznikaly od zákazu Letadla v roce 1983. Pozval jsem i atraktivní hosty Radima Hladíka, Mikoláše Chadimu, Marcelu Brezinovou a Zuzku CK Hanzlovou.

V jaké základní sestave se tocilo?

Roman Skokan - basa, Petr Franc - klávesy, Jan Hájek - kytary, David Uher - bicí, Tomáš Waschinger - bicí, Josef Vondrášek - zpev. Na aranžích se podíleli všichni.

Texty jsou však výhradne tvou záležitostí. Vždycky se mi líbily pro jejich zvláštní filosofii.


Jsou orientovány predevším pocitove. Nekdy se mi zdá, že se ted dotýkají spíš života posmrtného.

Otextoval jsi rovnež pár prevzatých skladeb. Cím te zaujaly? Krom toho píšeš i pro jiné interprety.

A Whiter Shade Of Pale predstavuje jednu z nejkrásnejších a nejsmutnejších písní na svete. Pred bourí se skrýt jsem zase jako malej kluk brnkal holkám na kytaru v autobusový zastávce. Flash Lightning prebralo Letadlo kvuli neslýchanému aranžmá a na Heroes od Bowieho (také Letadlo) jsem v roce 1981 delal svuj první text na neco cizího. Trvalo to celou noc a ješte dopoledne. Odpoledne jsme vec už hráli. Jinak mne baví psát texty pro holky, treba pro Báru Basikovou, Marcelu Brezinovou, což jsou dva zajímavé hlasy v naší pop music. Minulý rok jsem dal jeden text i Lence Korínkové, na níž mne upozornil Radim Hladík.

Svetem momentálne obchází trend reunionu bývalých kapel. Nepomýšlíš o necem podobném v prípade Letadla?

Hudebníci z Letadla dnes pusobí u Jižního pólu a Toyen. Obcas vystupujeme na spolecných koncertech, namátkou v Juniorklubu Na Chmelnici. Mimochodem u Martina Kratochvíla stále leží nevydané studiové nahrávky Letadla z r. 83.

Jak je tomu se zahranicními aktivitami J.P.? Pokud vím, navštívili jste Bílou Rus.

A minulý rok s Etc…Vládi Mišíka a Visacím zámkem Dusseldorf. Zatím jsou výjezdy vecí náhody.

Napadá mne, že jsem ale J.P. poslední cas vubec nevidel a neslyšel na pódiu.

Roman Skokan a Petr Franc se prímo podílejí na každodenním provozu klubu Nový horizont na Národní tríde. Mají s tím soustu starostí, cili J.P. si nyní vybírá pauzu. Využívám toho ke skládání nových písní a taky si rád odpocinu.

Priznej se, nechováš literárních ambicí? Dost lidí z branže vydalo knihu. Od Báry Basikové po Vincenta Veneru.

Predminulý rok jsem díky laskavosti Pavla Kosatíka jednal s Denisem Vereckým z nakladatelství Cs. Spisovatel o publikaci zatím nezpívaných textu pod názvem Na pobreží, ale usnulo to. Snad tedy pozdeji.

Jenže ty jsi též obdaren nikoli zanedbatelným výtvarným talentem, vzpomenu-li obalu už jednou citované kazety J.P.žive.

Volne kreslit a malovat jsem prestal v osmnácti letech, když jsem zacal studovat architekturu a spolužák Tomáš Volák me privedl do Garáže. Muj ucitel akademický malír Zdenek Kleindienst je z této malé prestávky ponekud nervózní. Obal na J.P. žive predstavuje práve kresba z tohoto období. Jinak obal našeho LP obsahuje drevorezby „tvrdohlavého“ Stefana Milkova.

Koho si vážíš z domácí muziky?

Líbí se mi hodne našich kapel a domnívám se , že máme dost i výborných a originálních hudebníku. Vážím si Radima Hladíka, Vladimíra Mišíka, „Gumy“ Kulhánka, Petra Stanka, Michala Ambrože, Petra Václavka (Toyen), Amrita Sena (Michael´s uncle)…Ze skupin ocenuji Tichou dohodu, Marlene, Toyen, Omnibus, Mercedes. Všechny tyhle fungují pod hudebním spolecenstvím Nový horizont. A k holení si pouštím Lucii a Plexis. Strojek pak pracuje presne do rytmu.

S ohledem na možnosti importu lze se u nás setkat už casteji se soubory z ciziny. Který te zaujal nejvíce?

Jednoznacne Crime and City Solution.

Co podnikáš ve chvílích volna?

Poslouchám hudbu, dost ctu. Treba nyní od Jana Patocky „Kacírské eseje o filosofii dejin.“

Jaké jsou tvé aktuální zámery, oc se snažíš?

Vydat LP Letadlo.

Co bys dodal na záver? Nechceš se na neco zeptat sám?

Moje otázka zní – kdo zapálil v Praze na Letné pred roky Veletržní palác?

 

Rozhovor z poloviny let devadesátých byl převzat z Gramorevue
(omluvte špatnou diakritiku)

Starší článek »« Novější článekZpět

 
paul simon
 
 

 

© Copyright na 1996-2015 musicsite.cz, design by Aria-studio.cz, Webhosting Web4ce, s.r.o. | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu
pop, rock, alternativa, retro 70´s & 80 ´s, electro, wave, indie, gothic

 

Pro kvalitní muziku je třeba kvalitního vybavení. Máme v sortimentu značky Marshall, Rolland, Ibanez.

philips

Vyhledat