Supraphon On-line

profily

Rozhovor se skupinou Lakeside X. Na křtu nového alba byl Alan Wilder!

Rozhovor se skupinou Lakeside X. Na křtu nového alba byl Alan Wilder!

13.12.2010 (autor: Redakce)
Kategorie: Profily a rozhovory

Skupina Lakeside X vydala povedené třetí album " City Of Red Lights" u hudebního vydavatelství X-Production. Na jeho křest přijel ex-člen Depeche Mode, Alan Wilder. Povídali jsme si s frontmanem Janne Marvannenem.

Kde jste album natáčeli a jaké jste používali nástroje?
Album se nahrávalo v našem domácím studiu a většina zvuků jsou samply nebo elektronické instrumenty, kromě kytar, ty byly nahrávány naživo. Náš styl práce se je trochu jiný než u klasických kapel. Ve zkušebně jsme zavření až poté, co jsou songy hotové a připravujeme jejich koncertní podobu. Domácí studio má tu výhodu, že vás netlačí čas a můžete si s každým nápadem vyhrát až do jeho finální podoby. Mix a mastering se potom dělal v klasických studiích i s využitím různých analogových mašinek.
 

Album produkoval Paul Kendall, který je známý ze spolupráce s Depeche Mode, Nitzer Ebb, Erasure nebo třeba Recoil. Jak se Vám podařilo dotyčného přimět ke spolupráci?
Jen to trochu upřesníme, Paul album neprodukoval, ale mixoval většinu songů. To znamená, že to, co kapela vyprodukovala, vzal a vybrousil a posunul o level výš. Mix je hodně důležitá část procesu a je opravdu znát, že ho dělal člověk na světové úrovni. Přesvědčit se ho podařilo díky našemu bubeníkovi Igorovi, který s ním letos absolvoval turné Recoil a vzájemně si padli do noty. Paul je dlouholetý spolupracovník labelu Mute, mixoval spoustu hvězdných jmen a v současné době pracuje s Alanem Wilderem na projektu Recoil, takže je to pro nás velká čest s někým takovým spolupracovat.

Když zmiňujete Alana Wildera (mimojiné ex-Depeche Mode), byl se podívat na Vašem křestu. Jak jste to všechno dokázali zařídit?
Je pro nás velká čest, že Paul přijel pokřtít naše cd do Prahy. Společně s Alanem zakončili v předvečer našeho křtu světové turné s projektem Recoil v Budapešti. Alan chtěl do Prahy přijet, protože ji má rád a spojení s párty bylo pro něj ještě lákavější. My si této návštěvy moc vážíme. Nikdy by nás nenapadlo, jaké vzácné hosty budeme někdy mít na našem vystoupení, natož na křtu desky. 

 

Jakou hudbu hrají Lakeside X ?
Lakeside X hrají elektronickou muziku, což dneska asi kdekdo, takže v kostce je to tak: na desce temnější elektroniku, spíš asi pop než rock, je tam hodně atmosféry, možná dekadence. Jsme spíš alternativní kapela, ve smyslu nemainstreamová, což v českých podmínkách znamená, že se snažíme naší hudbou něco sdělit a nebýt plytkým popem pro česká rádia a supermarkety. Na koncertě pak fungujeme v podstatě jako rocková kapela, kromě toho, že role baskytaristy se ujal laptop. Ale máme rádi ten model, že do desky se můžete zaposlouchat, do textů začíst a na koncertě se vyřádit ;)


Album jste označili jako upírský kabaret moderního věku. Proč?
Tak, jak vznikaly jednotlivé songy na desku, bylo čím dál jasnější, že se celou deskou vine jako červená nit nenápadné sjednocující téma, které by se dalo nazvat jako dekadentní comics z rozhraní mezi světem skutečným a světem snů, mezi životem a smrtí. Červená barva v názvu desky symbolizuje krev, smrt, ale taky lásku, sex. Titulní song se jmenuje „Bloodflies“ a je svým způsobem úvodem do zvláštního dekadentního iluzorního kabaretu, kde hlavní roli hrají upíři, sex, krev.. upíři v dnešním věku? Proč ne, koneckonců všechno je jen iluze a my jsme jen figurky na divadle a někde za tím naším světem existuje ještě jeden, stejně tak iluzorní jako ten náš, ve kterém se podobné surrealistické příběhy můžou odehrávat :)
 
Připravujete turné na podporu alba?
Určitě, jakmile se vzpamatujeme z toho, že deska je konečně venku, budeme koncertovat a už teď plánujeme jarní turné a festivaly na léto.
 
Natočili jste videoklip k pilotnímu singlu?
Video k „Bloodflies“ jsme natočili v klubu Phenomen a je plné nádherných a nebezpečných upírek. Video je venku od minulého týdne a jsme s ním hodně spokojení, zase se nám a našemu režisérovi Danu Harvanovi povedlo posunout naší vizuální stránku o stupínek výš. A konečně taky máme video, ve kterém hrajeme jako kapela :)

Hrají Vás nějaká česká rádia?
Ty klasická komerční rádia samozřejmě ne, a to bereme v podstatě jako kompliment :) naštěstí existují některá pokroková rádia jako Rádio 1 nebo Expres který nás občas hrajou. Taky máme dlouhodobě dobrou zkušenost s Rádiem Wave a je škoda, že ho odřízli od analogového vysílání, protože to byla jedna z mála stanic, které se daly poslouchat.


Využíváte k podpoře Vašich nahrávek internet a sociální sítě?
Rozhodně. Internet bereme dneska v podstatě jako hlavní médium, přes které se dá propagovat naše hudba. Naše publikum rozhodně tráví víc času na internetu než večer u televize. Takže máme oficiální stránky, Myspace (i když ten je poslední dobou tak nějak chaoticky mrtvej) a samozřejmě Facebook, kde jsme v poslední době asi nejvíc k nalezení a většina novinek se poprvé objevuje tam. Líbí se nám i ta interaktivita, lidi nám snadno můžou posílat vzkazy a reagovat na to, co se děje. Ty negativní vzkazy samozřejmě hned mažeme :))

Jaké desky Vás zaujali v tomto roce?
Já jsem tenhle rok moc nový muziky neposlouchal vzhledem k tomu, že jsem polovinu času věnoval babysittingu a tu druhou tvorbě vlastní hudby, ale hodně jsem sjížděl Muse, Placebo a Interpol. Hodně mě potěšili Cure s reedicí Disintegration a nová kapela Hurts.


Existuje v Čechách dark wave scéna? S kterými českými kapelami hrajete společné
koncerty?
Nemám moc přehled o tom, jestli tu existuje nějaká svého druhu scéna. Jak to vypadá, nejsme součástí žádné scény, hráli jsme párkrát s Depressive Disorder, což jsou kamarádi co hrajou trochu tvrdší muziku. Jinak určitě tu jsou kapely se kterýma bysme si mohli zahrát, a nemusí to být jen elektronická scéna. Myslím, že si dobře sedneme i s kytarovkama a možná na příští rok nějaký překvapení přichystáme :)
 

 

Starší článek »« Novější článekZpět

 
paul simon
 
 

 

© Copyright na 1996-2015 musicsite.cz, design by Aria-studio.cz, Webhosting Web4ce, s.r.o. | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu
pop, rock, alternativa, retro 70´s & 80 ´s, electro, wave, indie, gothic

 

Pro kvalitní muziku je třeba kvalitního vybavení. Máme v sortimentu značky Marshall, Rolland, Ibanez.

philips

Vyhledat